2017 Yabancı Çalışma İzni Rakamları

2017 Yabancı Çalışma İzni Rakamları

Ülkemizde çalışır durumda olan yabancı uyruklu çalışan işçiler ile ilgili ÇSGB (çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı) önemli açıklamalar yaptı. Bakanlığın verdiği bazı bilgilere göre, 2011 – 2017 yılları arasında ve 2017 yılının beşinci ayına kadar olan süre zarfında, ülkemizde totalde 326 bin 728 yabancı uyruklu vatandaşa çalışma izni verildi.

En fazla çalışma izni belgesi alan ülke vatandaşı Gürcistan oldu. Toplamda 42 bin 524 Gürcü’ye bu sürede zarfında izin verilmiş bulunuyor. Gürcülerden sonra en fazla çalışma izni verilen ülke vatandaşı 28 bin 628 kişi ile suriyeliler oldu. 3 (üç) üncü sırada ise 27 bin 652 sayısı ile Ukrayna vatandaşları geliyor. Ukrayna ile geliştirilen ilişkiler ve varılan anlaşmalarında bunda etkisi olduğu söylenebilir. Çin ise 19 bin 697 kişi ile 4 (dört) ‘üncü sırada kendine yer buldu. Liste bu şekilde uzamaktadır.

Yabancı iş gücünün ülkemizde hızla arttığı gözlemleniyor. Ülkeye fayda sağlayabilecek, nitelikleri ve özellikleri fazla olan yabancılara kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu kolaylıkların başında ise turkuaz kart kullanımının teşvik edilmesi ve kullanıma başlanması örnek niteliğidedir. Türkiye’nin iş alanında tercih edilmesinin baş etkenlerinden bir tanesi, Türkiye’nin ekonomik gücünün artması ve iş olanaklarının çoğalmasıdır.